Töltse le egyben a letöltés gombra kattintva
Bevezetés
A magyar lakáspolitika helyzete ma
Magyarországon a saját lakás a legtöbb embernek kimondva vagy kimondatlanul is az első nagy befektetési célja. A mai életvezetés 30 éves kor körüli családalapítással számol és ennek az átlagos magyar ember fejében jogos feltétele az, hogy a gyermekei már egy saját tulajdonú lakásba szülessenek. Ez a szám kifelé is tolódik, mivel a gyermekvállalás feltétele a megélhetés és a gyermek megfelelő neveléséhez szükséges anyagi feltételek megléte. Mindezekkel a mai családpolitika nem, vagy csak szimbolikus mértékben foglalkozik. Összességében elmondható, hogy ma a lakhatás extrém drága és ez kihat a népszaporulatra, kihat az elvándorlásra, a kivándorlásra és kihat a gazdaságban az általános vásárlóerőre is. A helyzetet nehezítik a befektetési céllal megjelenő külföldi ingatlantulajdonosok, akik tömegével vásárolják fel és adják bérbe vagy AirBnB-be az újabb építésű lakásokat. Velük a kormány jelenleg nem foglalkozik és ha teheti, nem is beszél róluk.
A magyar lakáspiacot az 1989-es időszak után két jelenség dominálta le. Az egyik az árak folyamatos növekedése, a másik pedig az állam szociális célú beavatkozása a lakáspiacba. Ez utóbbi kisérlet a CSOK és a babaváró néven él a köztudatban és valójában nem más, mint a szocpolnak nevezett Kádár-kori állami kényszereszköz a gyermekvállalásra. Ezek a hitelek átépültek az ingatlanok áraiba és jóformán lehetetlenné tették az önerőből, egy jövedelemből történő első ingatlanszerzést. Emiatt sokan vándorolnak a magasabb jövedelmeket kínáló budapesti agglomerációba és az osztrák határ mellé és aztán ott letelepülve a gyermekeiket már ott vállalják. Ez egyes országrészek elnéptelenedéséhez, az ottani társadalmi egyensúly és normarendszer felborulásához vezetett.
Programunk célja a lakhatás kérdésének több évtizede váró rendezése és egy olyan lakáspiac létrehozása, ahol az átlagos magyar embernek 30 éves korára saját lakása lesz, megszűnnek a sokszor egyszerre 8-10 tulaj által tulajdonolt és jogilag kezelhetetlen ingatlanok, véget ér a néhány településen és településrészen érzékelhető túlzsúfoltság és országosan perspektíva keletkezik a vidéki nagyvárosok, illetve kisvárosok lakossága számára is. Ehhez kapcsolódik a faluvilág, amelyet az Orbán-kormány nagyon sok régióban menthetetlenül kiüresített, az ott elérhető, a mindennapi élethez szükséges szolgáltatásokat (így a postát, az orvosi ügyeletet vagy a fenntartható méretű iskolai osztálylétszámokat) felszámolta és elüldözte azt a lakosságot, amely ide visszatelepülve új élettel és céllal tölthetné meg a magyar vidéket. Éppen ezért a fókuszt még fenntartható települések fenntartására és onnan a faluvilág újraélesztésére helyeztük. Ily módon kívánjuk a budapesti vízfejet fokozatosan, az eredeti feltöltődési irányával szemben csökkenteni és ezzel véget vetni a jelenlegi településfejlesztés irracionális, pazarló állapotainak.
Felszámoljuk az állam által teremtett egyenlőtlenségeket
Mindenki számára megnyitjuk a lakhatási támogatásokat
o A CSOK, illetve CSOK+ hiteleket és a babaváró kölcsönt megszüntetjük.
o Bankhitel helyett a költségvetésből folyósított 0%-os kamatozású 20 éves lejáratú 20 millió Ft összegű állami kölcsönt teszünk lehetővé mindenkinek, aki magyar állampolgár és legalább 5 évig Magyarországon dolgozott vagy a felsőoktatásban tanult (feltéve, hogy diplomát is szerzett).
o Az új hitel csak 100%-os és csak lakhatési célú ingatlantulajdon vásárlására lesz használható és csak az első saját tulajdonú ingatlan megszerzéséhez lehet majd igénybe venni.
o Az új kedvezményre a CSOK és a babaváró hitelek valamelyikét felvett párok nem lesznek jogosultak. Az ő hiteleiket az aktuális törlesztőrészlettel végig fix összegű hitellé alakítjuk.
o Az állami kölcsön törlesztése a bérszámfejtéssel egy időben történik majd. A munkaviszony megszűnése esetén legfeljebb 6 hónapra befagyasztható a törlesztés, utána az adóhatóság felé kell azt vagy kifizetnie, vagy átütemeznie az illetőnek. A GYED időtartamára a hitel törlesztése felfüggeszthető lesz.
Kártalanítjuk a CSOK és a devizahitel-károsultakat
o Adókedvezmény formájában 10 millió Ft-ig kártalanítjuk azokat, akik a CSOK és a babaváró felvétele nélkül vásárolták meg az első 100%-os tulajdonú lakhatási célú ingatlanjukat a CSOK bevezetése óta.
o Felállítjuk a devizahitelekkel foglalkozó állami intézetet, amelynek feladata lesz a devizahitel-szerződések kivizsgálása és amennyiben törvénysértő volt a hitel felvétele, a kártérítést adókedvezmény formájában ítélheti meg.
Eltöröljük az ingatlanszerzési illetéket az első lakás esetén
o Aki 5 év magyarországi munkaviszonyt vagy felsőoktatási hallgatói jogviszonyt (megszerzett diplomával) tud igazolni, annak az első saját lakásvásárlásánál elengedjük az ingatlanszerzési illetéket.
o Ez a kedvezmény azonban nem lesz érvényesíthető akkor, ha valaki örököl és annak az értékesítéséből teremti meg az első saját lakása vásárlásához az alapot. Ez esetben a jelenleg is hatályos módon a különbözet illetékét meg kell majd fizesse.
Felszámoljuk a lakhatási támogatásokkal való visszaéléseket
o Megszüntetjük a munkahelyek számára az egyénileg elbírált lakhatási támogatás intézményét.
o A jövőben a munkáltató és a munkavállaló csak bérszerződést létesíthetnek egymás között és a korábbi pótlékokat átépítjük az alapbérbe.
o Megszüntetjük az életvitelszerűen használt szolgálati lakásokat az állami szerveknél. Ez alól kivételt az átmeneti időre, a munkavégzés helyszínével összefüggő szállás kaphat (például a vasutasok éjszakai szálláshelyei).
o Megszüntetjük a képviselőknek járó albérletek állami támogatását.
Szabályozott és tisztességes albérleti piacot hozunk létre
Fellépünk az illegális lakáskiadás ellen
o Bűncselekménnyé nyilvánítjuk a jogcím nélküli ingatlanhasználatot és a bérleti szerződés nélküli lakáskiadást.
o Megszüntetjük a bérleti szerződésekben a kaució intézményét.
o Egységes, Ügyfélkapuhoz kötött és kötelezően használandó szerződésben biztosítjuk a lakáskiadás törvényes és nyomonkövethető módját.
o Önkormányzati hatáskörbe utaljuk az AirBnB lehetőségét, ugyanakkor erre a célra csak vállalkozóként adunk lehetőséget a jövőben.
Adómentessé tesszük a lakáskiadást 5 évre
o Minden lakást kiadó magánszemélynek elérhetővé teszünk összesen 60 hónapot, amelyben a bérbe adott ingatlanjáért nem kell SZJA-t vagy más, az ingatlan bérbeadását sújtó adót fizetnie.
o Mindenki az Ügyfélkapun keresztül rendelkezhet majd ennek az igénybevételéről vagy felfüggesztéséről, de havonta legfeljebb egy alkalommal módosíthatja azt.
Albérleti törvényt vezetünk be
o Az adott terület átlagos jövedelme alapján kialakított négyzetméter ár szerint maximáljuk egy albérlet kiadási árát.
o Ingyenessé tesszük az albérleti szerződések ügyintézését és lehetővé tesszük annak digitális megoldását is.
o Az albérletként kínált lakásokat minőségellenőrzés alá vetjük és garantáljuk, hogy a kiadott lakás megfelel a bevezetendő szabályzatnak.
Fellépünk a külföldi ingatlanszerzéssel szemben
o Jelentős adót vetünk ki a második és többedik magyarországi ingatlanra, ha annak tulajdonosa nem magyar állampolgár vagy életvitelszerűen nem él Magyarországon.
o Az állam által folytatott letelepedési kötvényprogramot felülvizsgáljuk, a magyarul nem beszélő, a magyar törvényeket nem ismerő állampolgárokat pedig megfosztjuk az állampolgárságuktól és kiutasítjuk őket, ha nem rendelkeznek egyéb tartózkodásra jogosító engedéllyel.
o A külföldi befektetőcégek által tulajdonolt lakásokat értékbecslés után kötelező jelleggel az állam terhére megvásároljuk, majd a vételáron értékesítjük a magyar lakosság felé.
o Kiemelten kezeljük a magyar lakáspiac külföldi érintettségét.
Állami lakásépítési programot indítunk
Megyei szinten helyi építőipari cégeket hozunk létre
o A megyei önkormányzatok felé lakásépítési pályázatokat írunk ki a helyi igényeknek megfelelő alaprajzú és térhasználatú ingatlanok építésére.
o Megyei önkormányzati hatáskörbe utaljuk a lakásépítést, a műszaki ellenőrzést és az ezzel kapcsolatos pályázatok kiírását és lebonyolítását.
Új építési szabályzatot hozunk létre
o Felszámoljuk a társasházi és építési törvények visszásságait.
o Véget vetünk a négy- és hatlakásos társasházak egyszerű bejelentéssel történő építési lehetőségének. A jövőben az önkormányzat tudta és engedélye nélkül csak családi ház lesz építhető a családi házas övezetek telkeire.
Az összes panelházat korszerűsítjük
o Mindenhol végrehajtjuk a panelprogramot. A házakra szigetelés kerül fel, amelyre EU-s fejlesztési támogatásokat is igénybe kívánunk venni.
o A panelházak mindegyikében korszerűsítjük a villanyhálózatot, a lifteket, a fűtésrendszert és a víz- és gázcsöveket.
o Pályázatot írunk ki a földgáz-hálózatról történő leválásra, amelyen társasházaknak tesszük lehetővé az indulást.
o A közüzemi tartozásokat állami kölcsönből kifizetjük és annek rendezését az adóhatóság kezébe adjuk.
Házkorszerűsítési pályázatokat írunk ki
o A családi házak tulajdonosai számára energetikai fejlesztéseket (szigetelés, hőszivattyú telepítése, napelem telepítése, fűtésrendszer korszerűsítése, stb.) lehetővé tevő pályázatokat teszünk elérhetővé.
o Állami támogatást vezetünk be az energiatakarékos LED-izzókra, valamint a redőnyökre és az ablakok, illetve ajtók korszerűsítésére.
Új és élhető településpolitikába kezdünk
Felszámoljuk az aprófalvakat
o A kiöregedő és elnéptelenedő régiókban élhető léptékű, 10 ezer fő körüli vagy annál nagyobb településeket kívánunk kialakítani.
o Ennek megfelelően a jövőben az ingatlanépítések támogatásait ennek megfelelően fogjuk elosztani.
o Kiemelten támogatjuk a túlnépesedett budapesti agglomeráció helyett azokat a megyei jogú városokat, amelyek lakásállománya lehetővé teszi a gyors letelepedést és ott modern vállalkozások létrehozását.
Véget vetünk a Balaton és a Fertő-tó pusztításának
o Azonnal leállítjuk a természetvédelmi területeken zajló épitkezéseket.
o Ezeket a területeket elkezdjük visszaállítani az eredeti állapotaikba.
o A vízfelületeink mentén új építési szabályzattal garantáljuk, hogy a természetes élővilág védelme és a partszakasz hozzáférhetősége biztosított legyen.
Társadalmi vitát indítunk a lakótelepek jövőjéről
o Nyilvános és településenkénti társadalmi vitát kezdünk arról, hogy a társasházak vagy a családi házak felé történjen meg a 2028-2029 körül akuttá váló újabb lakásépítési hullám állami beruházása.
o A vita eredményeképpen megkezdjük az újabb lakásépítéseket és a XXI. század műszaki kívánalmainak megfelelő lakásállomány arányának növelését.
Környezetbaráttá tesszük az országot
o Szigorítjuk az építési szabályzatot és megtiltjuk az energetikailag rossz minősítésű ingatlanok építését.
o Felszámoljuk a fával, illetve hulladékkal történő fűtési célú tüzelést.
o Napelemeket telepítünk és energiaközösségeket hozunk létre.
o 2028 után megkezdjük az elavult ingatlanállomány lebontását és helyettük megfizethető és energiatakarékos épületeket húzunk fel.