Mindenki Állatbarát Magyarországa

Töltse le egyben a letöltés gombra kattintva

Felelős állattartás nélkül nincs felelős társadalom

Már az ősidőktől kezdve tartanak az emberek állatokat a ház körül. Egyes állatokat a húsáért, más állatokat a tejéért, de vannak olyanok is, amelyeket a társaságukért tartanak. Évezredek óta együtt élünk velük, mégis számtalan esetben nem bánunk velük megfelelően. A híradások rengeteg állatkínzásról szóló hírt tartalmaznak, szinte nincs olyan hét, hogy ne hallanánk, olvasnánk brutálisan megkínzott kutyákról, élhetetlen körülmények között, piszokban, szűk helyen tartott házikedvencekről, akik közül sokan belepusztulnak a megpróbáltatásokba.

A menhelyek próbálnak minél több sanyarú sorsú állatot befogadni, de az ő kapacitásuk is véges. A menhelyi dolgozók emberfeletti munkát végeznek, fáradozásaikat sok esetben mégsem értékelik megfelelően, és gyakran hiábavalók, hiszen pénz, illetve helyhiány miatt ők sem tudnak minden állatot ellátni, így sok háziállat kerül az utcára, vagy az erdőbe, ahol legtöbbször a pusztulás vár rájuk. Ez elsősorban a gazdák felelőssége, akik azzal, hogy hazavitték őket, vállalták azt, hogy gondoskodnak róluk, időt és pénzt szánva rájuk, türelemmel viseltetnek irántuk, nem bántalmazzák őket. Fontos szerepe van az államnak is, amely ezeket a menhelyeket nem támogatja és segíti legalább adókedvezménnyel.

A legtöbben azért nem fogadnak örökbe menhelyi állatot, mert úgy gondolják, probléma van velük, illetve költséges. Ezeket a gazdákat segíteni, edukálni kell annak érdekében, hogy a befogadott házikedvencet megfelelően el tudják látni. A segítség megnyilvánulhat még különféle adókedvezmény, bizonyos összegű havi támogatás formájában is.

A jelenlegi legfőbb problémák között tartjuk számon azt, hogy a gazdák számos esetben nincsenek tisztában az általuk tartott állatok igényeiről, nem jól tartják őket, nem foglalkoznak velük kellő mértékben, így a házikedvenc egészsége és viselkedése sem alakul megfelelően az idő múlásával, ezzel pedig ön-és akár közveszélyes állapotokat is előidézhet egy-egy felelőtlen gazda, ezeket pedig legtöbbször következmények nélkül, vagy enyhe büntetéssel megússzák a vétkes állattartók.

Hiszen az állatkínzás büntetési tétele legfeljebb 2-3 év letöltendő szabadságvesztés, ami rendkívül kevés, és nagyon ritka az az elkövető, aki emiatt a bűncselekmény miatt kap letöltendőt. A rossz körülmények között tartott állatokat sokszor csak elveszik a gazdájától, a gazda pedig megússza enyhe büntetéssel. Az állattartók nagy többsége pedig nincs tisztában vele, de úgy is fájdalmat okoz a kedvencének, ha olyan helyen tartja, ahol az igényeit (például mozgás) nem tudja megfelelő mértékben kielégíteni. Jelenleg erre sincs konkrét törvény, hogy a tartani kívánt állat méretének megfelelő helyet kell biztosítani, az állatvédők pedig csak akkor mennek házhoz, amikor bejelentés történik, a legtöbb esetben pedig ekkor már hosszabb ideje él a háziállat áldatlan állapotok között.

Sokan hiába tartják megfelelő körülmények között kedvencüket, mégsem tudnak eljutni állatorvoshoz, nem tudnak neki megfelelő ellátást biztosítani pénz, illetve infrastruktúra híján, előfordulhat, hogy az alapvető oltásokra, kezelésekre nincs pénze a gazdának. Az állatorvosi ellátásra nem terjed ki a társadalombiztosítás, holott rengeteg pénzt emészt fel, és rendkívül fontos az állatorvosi ellátás biztosítása az állatok megfelelő életminőségének biztosítására. Vannak gazdák, akik kistelepülésekről nem tudják bevinni az állataikat a rendelőbe autó, vagy egyéb közlekedési eszköz híján, előfordul olyan eset is, hogy a legközelebbi ilyen intézmény 30-40 kilométerre van a gazda lakhelyétől. Vannak már „házhozjáró” ügyeletek, de még gyerekcipőben jár ez a szolgáltatás. Ezt lenne szükséges kiterjeszteni.

Programunk célja egy olyan Magyarország, ahol nemcsak az emberek élnek jobban, hanem házikedvenceik is. Egy olyan országot szeretnénk létrehozni, ahol az állatok életkörülményei is javulnak, és az emberek méltó társaivá válhatnak. A mindenkori kormány nem fordított elég gondot az állatvédelemre, a Mindenki Magyarországa Néppárt pedig törekszik arra, hogy ne legyenek elhagyott, kidobott, kóbor állatok, illetve hogy a menhelyek működése könnyebbé váljon, a gazdák tisztában legyenek azzal, milyen körülmények között kell tartani kedvenceiket, hogy az állattartók csak olyan állatokat tarthassanak, amilyet a körülményeik megengednek. Célunk az állatorvosi ellátás fejlesztése és kiterjesztése, hiszen az egészségügy nem kizárólag az embereké, hanem az állatoké is, nekik is megjár az egészséges élethez való jog. A mindenkori kormányok az egészségügy ezen szektorát is elhanyagolták, mi ezt a területet is rendbe tesszük.

A pártprogram az edukáción kívül az állatkínzás elkövetőire is kitér. Növeljük az állatkínzás büntetési tételeit, az állatkínzás fogalmát is kiterjesztjük, illetve az állataikat szélnek eresztő gazdákat is felkutatjuk, illetve felelősségre vonjuk. Szigorú ellenőrzést hajtunk végre a tenyésztőknél és a szaporítóknál, illetve állatbefogadás előtt a leendő gazdák udvarát, lakását is leellenőriztetjük, hogy alkalmas-e állattartásra.

Az ember jellemét az is megmutatja, hogyan bánik az állatokkal. Aki felelősen bánik azzal az élőlénnyel, akinek az élete felett rendelkezik, az az élet más területén is felelősségteljesen, megbízhatóan, tisztességesen tud viselkedni. Végső soron tehát a programunk célja a felelősségteljes állampolgár nevelése is.

Szigorúbban büntetjük az állatkínzókat

Megteremtjük az állatok számára is élhető Magyarországot, vagyis nem engedjük, hogy az állatok bántalmazása, kínzása, élhetetlen körülmények között tartása következmények nélkül maradjon, vagy pedig csak enyhe büntetést vonjon maga után.  A mai Magyarországon az állatkínzók csak ritka esetben kapnak letöltendő börtönbüntetést, ez a büntetési tétel legfeljebb csak a legkegyetlenebb bántalmazásért jár, a legtöbbször felfüggesztett büntetéssel megússzák az elkövetők.

A Mindenki Magyarországa Néppárt úgy gondolja, szigorítani kell az állatkínzásra vonatkozó, és az állatvédelemről szóló törvényeket annak érdekében, hogy ez a bűncselekmény jelentősen visszaszoruljon és több felelős gazda legyen az országban.

Szigorúbban büntetjük az állatkínzókat
  • Bevezetnénk az állatkínzás esetén a fokozatosságot – az állat sérüléseitől függne az elkövető büntetése (minél súlyosabb a sérülés, annál súlyosabb büntetést kap az elkövető). A büntetési tétel 3-tól 6 évig terjedő börtönbüntetés lenne.
Kötelezővé tesszük az állatok chipes regisztrációját
  • Az állatorvosokat köteleznénk arra, hogy a chip nélküli gazdákat jelentsék a hatóságoknak. Ezek a gazdák először pénzbüntetést kapnának, a visszaeső elkövetés a háziállatok elkobzásával járna.
Büntetjük a nem megfelelő állattartást
  • A nem megfelelő körülmények között tartást állatkínzásnak nyilvánítanánk, ezesetben nemcsak elkoboznánk az állatot, de ennek a bűncselekménynek a büntetési tétele felfüggesztett börtöntől 3 év letöltendő szabadságvesztésig terjedne.
Fellépünk az engedély nélküli szaporítás ellen
  • A szaporítás bűncselekmény büntetést tételét megemelnénk. Tíz egyedszám után letöltendő börtönbüntetés járna, az alatt 200.000 Ft-tól 1 millió Ft-ig terjedő pénzbüntetés, és az állattartás megtiltása, a meglévő állatok elkobzása járna a gazdának.
Komolyan vesszük az állategészségügyi ellenőrzéseket
  • Szigorúbban ellenőriznénk az állattartókat. Előzetes értesítés után hatósági ellenőrzést folytatnánk azoknál a gazdáknál, akik nagyobb számú állatot tartanak a portájukon.
Büntetendővé tesszük az állatok elengedését
  • Azokat a gazdákat, akik kiteszik, elengedik az állataikat, annak a chipje alapján felkeresnénk, és büntetőeljárás alá vonnánk. A bűncselekmény pénzbüntetéssel, vagy, 1-től 3 évig terjedő letöltendő szabadságvesztéssel lenne büntetendő, függően az állat fajtájától, az elengedés helyétől, az állat esetleges sérülésétől.

Támogatjuk, segítjük a menhelyeket, a menhelyekről befogadó gazdákat

Magyarországon rengeteg állat kerül menhelyekre, ezek az intézmények és az ott dolgozók pedig erőn felül teljesítve próbálják ezeket az állatokat etetni, törekednek arra, hogy élhető körülmények között éljenek. Azonban a menhelyek kapacitása véges, bővítésre szánt pénz rengeteg esetben nincs, így vagy nem tudnak további állatokat befogadni, vagy be kell zárniuk.

A gazdák egy része pedig nem mer örökbe fogadni menhelyi kutyát, mert problémásnak érzik azokat, így azt hiszik, túl sok költséggel és energiabefektetéssel jár egy-egy innen származó házikedvenc. A Mindenki Magyarországa Néppárt úgy gondolja, motiválni kell a leendő gazdákat menhelyi kutyák örökbefogadására adókedvezménnyel, a menhelyeket pedig államilag lehetne támogatni, illetve segíteni őket a működésükben. Az örökbefogadó gazdákat pedig edukálni kell a befogadandó állat jellemzőiről.

Állami támogatást adunk a menhelyeknek
  • Állami támogatást folyósítanánk azoknak a menhelyeknek, amelyeknek az állatokhoz fűződő kiadása meghaladja a teljes költségvetés 80%-át.
Az állatvédelemnek önálló képviseletet teremtünk
  • Szorgalmaznánk a rendszeres kommunikációt a kormányzati szervek és az állatvédelmi egyesületek között, állatvédő szakszervezetet hoznánk létre, az állatvédelmi egyesületek élén viszont nem állhatna pártpolitikus
Képzésekkel támogatjuk a felelős örökbefogadást
  • Ingyenes oktatást biztosítanánk azoknak a leendő gazdáknak, akik menhelyi állatot fogadnak örökbe.
Adókedvezménnyel segítjük az állatok örökbefogadását
  • Adókedvezményt biztosítanánk a menhelyi állatokat örökbefogadó gazdáknak, ezzel csökkentve a befogadott állattal járó költségeket.

Felkészítjük a leendő gazdákat az általuk gondozott háziállat tartására

A gazdák közül sokaknak nincs meg a megfelelő tudás a tartani kívánt háziállathoz, így nem feltétlen teremtik meg az állat igényeihez passzoló életkörülményeket. Emiatt többször fordulnak elő gondatlanságból előidézett balesetek, állattámadások, vagy megbetegedések. A Mindenki Magyarországa Néppárt ezért fontosnak tartja a leendő gazdák oktatását, hogy háziállataik felelős, felkészült, a gondozni kívánt állattal kapcsolatos szakértelemmel rendelkező személyhez kerüljenek.

Szakmává tesszük az állattenyésztést
  • Képzéseket biztosítunk a leendő állattartóknak a háziállatok jellemzőiről, viselkedéséről, tartásának kockázatairól, igényeiről. Ezen felül a tartani kívánt állatok leggyakrabban előforduló betegségeiről, ezek kezeléséről is szólnia kell az oktatásnak. A képzéseket oklevéllel rendelkező oktatók tarthatják majd. A képzést vizsga zárná, digitális és jelenléti formában valósulna meg.
  • A tenyésztők csak sikeres vizsga után kaphatnak tenyésztési engedélyt.
Hatóságilag ellenőrizzük az állattartás feltételeinek meglétét
  • A képzés után az állattartás helyén hatósági ellenőrzés történne. Amennyiben a terület alkalmas a képzésben foglalt állat gondozására, a leendő gazda megkapná a tanúsítványt, amelynek birtokában örökbe fogadhatja/megvásárolhatja az állatot.

Bevezetjük a gazdakönyvet az állattartók részére
  • Gazdakönyvet adunk ki a gazdáknak, amelyben felsoroljuk az eddig tartott állatokat, ezzel ellenőrizve azt, hogy az állattartó valóban megfelelően tartotta-e háziállatait. A gazdakönyvben szerepelnének a gazda adatai, a korábban tartott házikedvencek adatai, a chipek azonosítószáma, az elvégzett képzések, ezek tanúsítványainak számai. Továbbá megjelenne az állattartás időtartama, a tartás megszűnésének okai. Amennyiben a gazdakönyvben problémás adatok szerepelnek, úgy a hatóságok visszavonhatják az állattartási engedélyt, és súlyos esetben büntetőeljárást is indíthatnak.

Fejlesztjük az állatok egészségügyi ellátását

A felelős állattartáshoz hozzátartozik a házikedvenceink egészségének felügyelete és biztosítása is. Ehhez elengedhetetlen a megfelelő állatorvosi ellátás, és az ehhez fűződő infrastruktúra biztosítása. Számos gazdajelölt az állatorvosi költségek miatt nem mer belevágni az állattartásba, ezért az állatorvosi beavatkozások egy részét a társadalombiztosítás fedezné, hiszen állataink egészsége is rendkívül fontos. A Mindenki Magyarországa Néppárt fejlesztené és kiterjesztené az állatorvosi ellátást.

Az alapvető állati védőoltásokat ingyenessé tesszük
  • A társadalombiztosítás fedezné a veszettség elleni oltást, az ivartalanítást, illetve az egyszerűbb műtéti és sürgősségi beavatkozásokat.
Támogatjuk az állatbarát programok szervezését
  • A háziállatok pszichés és lelki egészségének érdekében támogatnánk azokat a programokat, amelyeket gazda és háziállat közösen végezhet, illetve szorgalmaznánk ezek szervezését az önkormányzatoknál.
Járási szintű állategészségügyi ügyeleti rendszert hozunk létre
  • Támogatnánk, hogy a járási központokban legalább egy ügyeletes (egész nap nyitva tartó) állatorvosi rendelő legyen.
  • Segítenénk a házhozjáró állatorvosi ellátás létrejöttét és elterjedését, járásonként legalább egy ilyen intézmény megjelenését szorgalmaznánk, amely 0-tól 24 óráig hívható, és kimegy azokhoz a gazdákhoz, akiknek erre szükségük van, mert nincs megfelelő járművük a szállításhoz.
  • Állami támogatásban részesülnének az állatorvosi tevékenységet végző vállalkozók.
Kiterjesztjük az EESZT-rendszert az állatok felé is
  • A gazdák és az állatorvosok egy online felületen követhetik nyomon a korábban megkapott állatorvosi ellátásokat és szolgáltatásokat.

Kérdése vagy észrevétele van? Írjon szakpolitikusunknak itt!

11 + 6 =